Ludzie mają bardzo różne poglądy na temat tego, co już jest alkoholizmem, a co jeszcze można uznać po prostu za pijaństwo lub (przy użyciu określeń medycznych) za "picie szkodliwe".
Sprawę nieco ułatwiają kryteria diagnostyczne ujęte w klasyfikacjach chorób (ICD 10, DSM 5). Dostarczają one częściowo zobiektywizowanych podstaw do rozpoznania. Chociaż alkoholizm niewątpliwie jest chorobą i często diagnoza nie budzi wątpliwości, to jednak nie ma dostępnych narzędzi diagnostycznych pozwalających tak jednoznacznie stwierdzić chorobę jak to jest np. w przypadku cukrzycy czy nadciśnienia.
Kolejną kwestią jest akceptacja rozpoznania przez pacjenta. Jedną z bardziej ewidentnych cech uzależnienia jest zaprzeczanie mające "chronić" alkoholika przed bolesnym wglądem w rzeczywistość. Praktyka pokazuje jednak, że korzystanie z kryteriów jest zasadne szczególnie w przypadku osób w sytuacji nieoczywistej lub mających wątpliwości (niestety rzadko kiedy konfrontacja z kryteriami jest w stanie przebić się do głębszej świadomości alkoholika i skłonić go do zmian). Warto również skorzystać z diagnostycznych testów
przesiewowych. Jednak większość osób uzależnionych zanim zdecyduje się na leczenie musi doświadczyć bólu związanego z konsekwencjami uzależnienia. Sama świadomość bycia uzależnionym rzadko jest czynnikiem motywującym.
Kryteria diagnostyczne uzależnienia od alkoholu
Koncepcję alkoholizmu jako choroby sformułował w 1849 roku szwedzki lekarz Magnus Huss1. Od tego czasu naukowcy zmagali się z wyznaczeniem teoretycznej granicy pomiędzy nadmiernym spożyciem alkoholu, wynikającym z przyczyn chorobowych, a tym, które takiego podłoża nie ma i jest jedynie manifestacją zachowań wykraczających poza ogólnie przyjęte normy kulturowe. Efektem tych dyskusji są współczesne kryteria zawarte w klasyfikacjach – ICD-10 i DSM-5.
W 1956 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, wydając po raz pierwszy "Diagnostyczny i statystyczny podręcznik zaburzeń psychicznych" (DSM I), podjęło decyzję o formalnym zaklasyfikowaniu alkoholizmu do grupy zaburzeń psychicznych i umieściło go w grupie zaburzeń osobowości. Status osobnej jednostki chorobowej przyznano mu w trzeciej rewizji DSM, wydanej w 1980 roku. Zrezygnowano wówczas z terminu "alkoholizm" i utworzono dwie odrębne kategorie: "nadużywanie alkoholu" i "uzależnienie od alkoholu"1.
Najnowsza, wydana w maju 2013 r. przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, piąta wersja klasyfikacji zaburzeń psychicznych (DSM-5), wprowadziła nową kategorię diagnostyczną nazwaną "zaburzeniami używania alkoholu". Stanowi ona połączenie, istniejącego w poprzedniej klasyfikacji (DSM-IV), "nadużywania alkoholu" i "uzależnienia od alkoholu". Uwzględniono w niej trzy stopnie nasilenia zaburzenia: łagodny, umiarkowany i ciężki2.
Według klasyfikacji DSM-5 o problemowym wzorcu picia alkoholu, powodującym istotne klinicznie zaburzenia funkcjonowania lub cierpienie, można mówić, jeśli zachowanie danej osoby odpowiada co najmniej dwóm kryteriom z wymienionych poniżej i utrzymuje się przez okres 12 miesięcy3.
- Alkohol często jest spożywany w dużych ilościach lub przez okres dłuższy niż zamierzano.
- Występuje stałe pragnienie lub nieudane próby przerwania albo ograniczenia picia alkoholu.
- Poświęcanie wiele czasu na aktywności związane ze zdobywaniem alkoholu, piciem go i niwelowaniem skutków jego działania.
- Pragnienie, silna potrzeba lub przymus picia alkoholu.
- Powtarzające się picie alkoholu powoduje zaniedbanie podstawowych obowiązków w pracy szkole lub domu.
- Kontynuowanie picia alkoholu pomimo ciągłych lub nawracających problemów społecznych i interpersonalnych spowodowanych lub pogłębionych przez skutki picia alkoholu.
- Ograniczanie lub porzucanie z powodu alkoholu ważnych aktywności społecznych, zawodowych lub rekreacyjnych.
- Powracanie do spożywania alkoholu w sytuacjach, w których jest to fizycznie ryzykowne.
- Spożywanie alkoholu pomimo ciągłych lub nawracających problemów fizycznych lub psychicznych spowodowanych lub pogłębionych przez działanie alkoholu.
- Ujawnienie się tolerancji na alkohol związane z potrzebą znacznie zwiększonej ilości alkoholu (aż do zatrucia) dla osiągnięcia pożądanego efektu lub z widocznym znacznym zmniejszeniem działania alkoholu przy wypijaniu tej samej ilości.
- Występowanie zespołu abstynencyjnego, które wiąże się:
• z ujawnieniem się charakterystycznych dla tego zespołu objawów lub
• z używaniem alkoholu (czy innej zbliżonej substancji, np. benzodiazepiny)
w celu zmniejszenia lub uniknięcia objawów abstynencyjnych.
Pierwsza klasyfikacja Światowej Organizacji Zdrowia obejmująca problemy związane z używaniem substancji psychoaktywnych ukazała się w 1967 roku w ósmej wersji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów (ICD-8). Obowiązujący
aktualnie termin "zespół uzależnienia od alkoholu" został zaproponowany w 1976 roku przez Edwardsa i Grossa. Dwa lata później trafił on do ICD-91.
W aktualnej klasyfikacji (ICD-10) poza "uzależnieniem od alkoholu" wyszczególniono również "szkodliwe spożywanie alkoholu", które rozpoznawane jest w sytuacji powstania szkód psychicznych i fizycznych w następstwie picia alkoholu przy jednoczesnym braku objawów uzależnienia4.
Aktualnie obowiązująca w Europie Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 definiuje uzależnienie od alkoholu jako4: zespół objawów somatycznych, behawioralnych i poznawczych, w których picie alkoholu staje się priorytetowe nad innymi poprzednio ważniejszymi zachowaniami.
Do rozpoznania potrzebne jest stwierdzenie co najmniej trzech z poniższych objawów w czasie ostatniego roku:
- Silne pragnienie przyjmowania substancji lub poczucie przymusu jej przyjmowania.
- Trudności w kontrolowaniu zachowań związanych z piciem alkoholu, jego rozpoczęcia, zakończenia lub ilości.
- Fizjologiczne objawy stanu odstawienia występujące po przerwaniu lub zmniejszeniu ilości przyjmowanej substancji w postaci charakterystycznego dla danej substancji zespołu abstynencyjnego albo używanie tej samej lub podobnie działającej substancji w celu zmniejszenia nasilenia bądź uniknięcia objawów abstynencyjnych.
- Występowanietolerancjipolegającejnapotrzebiespożyciawiększychdawek do wywołania efektu powodowanego poprzednio mniejszymi dawkami.
- Postępujące zaniedbywanie alternatywnych przyjemności lub zainteresowań z powodu picia alkoholu. Zwiększenie ilości czasu potrzebnego na zdobywanie, spożywanie lub powracanie do normy po spożyciu alkoholu.
- Picie alkoholu pomimo wyraźnych dowodów jego szkodliwych następstw.
Piśmiennictwo:
1. Woronowicz B.T. Uzależnienia. Geneza, terapia, powrót do zdrowia. Warszawa, Poznań. PARPAMEDIA, Media Rodzina; 2009.
2. Nasierowski T. Historia uzależnień. Psychiatria w Praktyce Ogólnole- karskiej, 2007; 7(3): 118-127.
3. Habrat B. Organizm w niebezpieczeństwie. Warszawa. PARPA; 1998
4. Samochowiec A., Chęć M., Kołodziej Ł., Samochowiec J. Zaburzenia używania alkoholu: czy nowe kryteria diagnostyczne implikują zmianę strategii terapeutycznych? Alcoholism and Drug Addiction, 2015; 28:55-63.
Przeczytaj również:
-
Alkoholizm - Leczenie i poradyCzy jestem alkoholikiem?
-
Alkoholizm - Leczenie i poradyGdzie i jak leczyć uzależnienie od alkoholu?
-
Alkoholizm - Leczenie i poradyLeczenie alkoholizmu - podstawowe informacje
-
Alkoholizm - Leczenie i poradySpecyficzne problemy osób z dłuższym okresem abstynencji cz. 1